Postup:
1. Žitný kvas rozmícháme ve studené vodě, přidáme mouku a vše promícháme. Necháme 8-12hod v pokojové teplotě.
2. Po 8 hodinách nám kvásek krásně probublává, začneme s přípravou těsta.
3. Droždí rozpustíme ve studené vodě a společně s kváskem smícháme s moukou. Přikryjeme čistou utěrkou a necháme 1hod odpočinout.
4. Po hodině přidáme sůl a vypracujeme hladké těsto. Pokud máte robota, necháme jej míchat 6 min na nízkou rychlost a pak krátce prohněteme v ruce. Pokud těsto budete zpracovávat ručně, hněteme asi 8 min. (Nepřidávejte mouku, uvidíte, že po pár minutách se začne těsto zpevňovat.)
5.Těsto dáme do olejem vymazané mísy a přeložíme. Necháme hodinu odpočinout a pak přikryjeme fólií a necháme přes noc odpočinout v lednici.
6. Další den začneme tím, že si rozpálíme troubu s litinovým tálem nebo kamenem na 250°. Trvá to minimálně hodinu.
7. Těsto vytáhneme z lednice, rozdělíme na tři části a vytvarujte bochánky. Necháme ještě 15 minut odpočinout.
8. Bochánky roztáhneme prsty do obdélníků a začneme pevně rolovat. Až dorolujeme do konce, nezapomeňte švy pořádně zadělat. Váleček vytvarujeme do hezké bagety a necháme znovu odpočinout. Přidáváme jen minimum mouky.
TIP: pokud nám těsto lepí, naolejujeme si ruce. S těstem se pak lépe pracuje. Nepřidáváme mouku.
9. Formu na bagety si lehce vysypeme moukou (pokud nemáme formu, stačí čistá utěrka). Přikryjeme utěrkou a necháme kynout alespoň půl hodiny.
10. Připravíme si rozprašovač s vodou. Nakynuté bagety nařízneme žiletkou (bud jeden dlouhý řez nebo několik příčných) a dáme na rozpálený tál.
11. Na spodní plech nalijeme asi 100 ml vody vařící vody nebo troubu vystříkáme vodou z rozprašovače. Pečeme 16-20 min do zlatova (po 10 min. troubu pootevřeme, abychom odvětrali přebytečnou páru).
12. Necháme vychladnout na formě nebo mřížce. Nejlépe chutná s dobrým soleným máslem nebo jakoukoliv pomazánkou.